Majtki menstruacyjne od Skrojone

Wieki temu spytałam moich obserwujących_ce na Instagramie, czy chcieliby_ałyby poznać moją opinię o majtkach menstruacyjnych od polskiej etycznej marki Skrojone. Zdecydowana większość odpowiedziała twierdząco, ale ja oczywiście zbierałam się do tej recenzji jeszcze przez trzy następne miesiące, czas spędzając głównie na rozmyślaniach czy zrobić o nich story na Instagramie, post na Instagramie czy wpis na blogu. Jak widzicie, zdecydowałam się na to ostatnie. Mam nadzieję, że zaspokoję Waszą ciekawość!

Co to są majtki menstruacyjne?

Majtki menstruacyjne to majtki, które mają wbudowany wkład chłonny (w przypadku tego konkretnego modelu jest to wkład z bambusa). Oznacza to, że możemy ich używać podczas okresu zamiast normalnych majtek BEZ dodatkowego zabezpieczenia w postaci środków jednorazowego użytku (tampony, podpaski), a także zamiast kubeczka menstruacyjnego.

Wiem, że wiele osób “przeszło na stronę kubeczka” już kilka lat temu i myślę, że jest to świetna opcja. Jednak wiele osób (w tym ja) nie jest w stanie przekonać się do kubeczka, ma problemy z dopasowaniem go do swojej fizjonomii (np. obniżona szyjka macicy) lub skłonność do infekcji, które kubeczek może zaostrzać. Z żalem musiałam zrezygnować z kubeczka jako z okresowej opcji less waste. Pocieszało mnie tylko to, że korzystam z jednorazowych produktów Your Kaya z bawełny organicznej. Ale tym bardziej się ucieszyłam, kiedy na naszym rynku pojawiły się majtki menstruacyjne.

majtki menstruacyjne skrojone
Ciałoneutralność.

Majtki menstruacyjne od Skrojone

Majtki od Skrojone to pierwsze (i jak na razie jedyne) majtki menstruacyjne, z których miałam przyjemność korzystać. Tak, dobrze czytacie, przyjemność, ponieważ majtki są niesamowicie wygodne! Miękkie, przyjemne dla skóry, nie powodują odparzeń ani nie uciskają. Według moich pomiarów i tabeli na stronie mam rozmiar L (104 cm w biodrach) i majtki w takim rozmiarze pasują na mnie idealnie. Nie są ani za niskie, ani za wysokie. Wkładu chłonnego prawie nie czuć (delikatnie czuć tylko granicę wkładu chłonnego z tyłu, ale po chwili noszenia się o tym zapomina).

majtki menstruacyjne skrojone
To tylko ciało, każdy ma jakieś.

Skuteczność majtek menstruacyjnych od Skrojone

Zanim opiszę moje konkretne wrażenia z używania majtek, kilka słów o moim okresie. Trwa on zazwyczaj 5 dni (czyli chyba dłużej niż przeciętnie). Najbardziej obfity (i bolesny :C) jest mój pierwszy dzień i pierwsza noc i z każdym kolejnym dniem krwawienie jest mniejsze. Podczas korzystania z jednorazowych podpasek, największym wyzwaniem dla mnie jest pierwsza noc. Pomimo używania podpasek przeznaczonych na noc, całą noc mam uczucie “mokrości” i jestem czujna, czy nic nie przecieka.

Jeśli chodzi o majtki menstruacyjne, przeżyłam już z nimi cztery cykle menstruacyjne. Posiadam dwie pary, czyli obecnie używam majtek zamiennie ze środkami jednorazowymi. Chociaż marka nie gwarantuje, że majtki “dadzą radę” podczas obfitego okresu przez całą noc, u mnie zdecydowanie dają radę! Nie zdarzyło mi się, żeby przeciekło mi coś bokiem. Nad ranem pojawia się lekkie uczucie mokrości, ale komfort jest i tak o wiele wyższy niż w przypadku podpaski jednorazowej.

W pierwszy dzień majtki służą mi około 6 godzin, w drugi 8, a w ostatnie dni tak naprawdę nie zmieniam ich przez cały dzień (12 godzin i więcej). Jeśli w tym momencie się zastanawiacie, co z zapachem – oświadczam Wam, że właśnie nic! Podczas korzystania z majtek nie czuć żadnego nieprzyjemnego zapachu. Ja nie czułam też efektu “pieluchy”. Przez większość czasu czuję się, jakbym miała na sobie zwykłą bieliznę.

majtki menstruacyjne skrojone
Normalizacja.

Pranie majtek menstruacyjnych

Majtki można normalnie prać z innymi ubraniami. Skrojone dołącza karteczkę ze szczegółową instrukcją użytkowania i prania do zamówień – te informacje znajdziecie również na ich stronie, tutaj.

Krótko mówiąc – kiedy zdejmujecie używane majtki macie dwie opcje. Pierwsza opcja jest taka, że natychmiast namaczacie je w zimnej wodzie, a następnie pierzecie w pralce, najlepiej przy okazji innego prania (koniecznie zwróćcie uwagę na rekomendowaną, temperaturę, wirowanie, środek do prania i sposób suszenia!). Możecie też odłożyć je w jakieś przewiewne miejsce (np. w woreczku bawełnianym do kosza z bielizną) do wyschnięcia. W zaschniętej krwi nie namnażają się bakterie, więc możecie poczekać z namaczaniem ich i praniem. Kiedy zdecydujecie się je wyprać, po prostu robicie to samo, co przy pierwszej opcji. Ja korzystam z pierwszego sposobu.

Tutaj warto wspomnieć, że ze względu na budowę wkładu chłonnego, czas schnięcia jest dość długi (i nie można suszyć ich na grzejniku ani w suszarce bębnowej, bo mogą się zniszczyć!) i wynosi około doby w ciepłym pomieszczeniu z dobrą cyrkulacją powietrza (warto też przewracać majtki na drugą stronę i suszyć na płasko).

Majtki menstruacyjne od Skrojone – podsumowanie

Myślę, że nie jest niespodzianką, że jak najbardziej polecam ten sposób zabezpieczenia na czas menstruacji – jako alternatywę dla kubeczka, do stosowania na zmianę z jednorazowymi środkami lub nawet jako jedyną formę ochrony okresowej. Zalety majtek:

  • oszczędność pieniędzy wydawanych co miesiąc na produkty jednorazowe – tutaj musimy trochę poczekać, aż zwróci nam się inwestycja w majtki,
  • przyjazne środowisku – mniejsza produkcja śmieci,
  • materiały, z których wykonane są majtki są bezpieczne i zdrowe dla skóry, oddychające (bawełna organiczna z certyfikatem GOTS),
  • produkowane przez transparentną polską markę,
  • duży komfort noszenia, w niektórych przypadkach mogą być nawet bardziej skuteczne niż standardowe produkty (np. w moim przypadku w pierwszą noc),

Oczywiście wszystko ma swoje dobre i złe strony. Tutaj do tych mniej pozytywnych należy:

  • jednorazowy duży wydatek – nie każdy ma przywilej możliwości wydania takiej kwoty na sztukę bielizny, nie mówiąc już o kilku sztukach,
  • lekkie zamieszanie z praniem i suszeniem,
  • nie u każdego wkład chłonny da radę przez cała noc, jeśli krwawienie jest obfite,
  • jeśli musimy zmienić majtki w ciągu dnia, ciężko zrobić to np. będąc w pracy,
  • używanie majtek podczas podróży, kiedy nie mamy dostępu do pralki lub np. nocujemy u kogoś może być utrudnione lub niemożliwe.

Oczywiście można do tego dodać subiektywne odczucia, jak np. to, że nie każdy może czuć się komfortowo używając takiej formy ochrony (dla niektórych może to być wciąż tabu, szok lub jakiś dyskomfort).


Jak możecie wywnioskować z powyższej recenzji – mój werdykt jest pozytywny i jak najbardziej polecam majtki od Skrojone 🙂 Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam temat bielizny menstruacyjnej, a jeśli macie jakieś pytania – śmiało zadawajcie je w komentarzach lub na Instagramie. Nie wahajcie się też pisać bezpośrednio do Skrojone, na pewno rzetelnie odpowiedzą na Wasze pytania.

PS. Wpis nie jest w żaden sposób sponsorowany przez markę.

Powiązane wpisy