zabawki dla psa diy

Top 5 zabawek na smakołyki – zabawki dla psa DIY

Tydzień temu pisałam o naszych ulubionych zabawkach, które można kupić w sklepie. W tamtym tekście pisałam również o znaczeniu interaktywnego karmieniu w życiu psa i dlaczego jest ono istotne, dlatego teraz nie będę się już nad tym rozwodzić (ale zachęcam do przeczytania poprzedniego wpisu). Dzisiaj chciałabym pokazać Wam, jak wzbogacić życie Waszych psiaków bez wydawania pieniędzy na gotowe zabawki 🙂

Wbrew pozorom, żadne zwierzę nie ucierpiało podczas tworzenia tego tekstu. Błagalna mina Ciri na zdjęciach świadczy tylko o tym, jak trudne było dla niej czekanie na koniec zdjęć bez bycia zwolnioną do jedzenia w trakcie.

Zabawki dla psa do samodzielnego wykonania

Do tworzenia zabawek, w których Ciri może poszukiwać jedzenia, ze względu na bezpieczeństwo używam prawie wyłącznie kartonu (wyjątkiem jest taśma klejąca, ale rozglądam się za papierową). Nie znaczy to, że pozwalam Ciri do woli ten karton przeżuwać i zjadać (do czego niestety ma skłonność), ale czuję się bezpieczniej nie używając np. plastiku.

Takie zabawki z kartonu mogą pomóc w zarządzaniu środowiskiem w problemach separacyjnych, jeśli objawiają się one niszczeniem przedmiotów. Zapewniając psiakowi przedmioty, które może rozrywać i chowając/zabezpieczając te, na których nam zależy, zmniejszamy nasze straty i zwiększamy swoją szansę na sukces w pracy nad niepożądanym zachowaniem. Oczywiście wszystko zależy od wagi problemów Waszego psa i tego, jak bardzo jego niepożądane zachowania się utrwaliły.

Przy każdej zabawce poniżej opisuję wersję podstawową, wersję ułatwioną (którą polecam, jeśli Wasz pies w ogóle nie jest zaznajomiony z zabawkami na smakołyki) oraz pomysły na utrudnienie zabawy.

Rolka po papierze/ręczniku papierowym

zabawki dla psa diy

Zdecydowanie najprostsza i najszybsza w przygotowaniu konstrukcja. Zaginamy rolkę z jednej strony, wsypujemy smaczki, zaginamy z drugiej strony i gotowe. Zadaniem psa jest po prostu rozerwać rolkę i wydobyć z niej smaki.

Ułatwienie: Pozostaw rolkę z jednej strony otwartą (nie zaginaj jej) lub wytnij w rolce otwory, przez które mogą wylatywać smaczki.

Utrudnienie: Wsypując smaczki do rolki, na przemian nasypuj jedzenie i wsadzaj zmiętą kulkę papieru lub gazety.

Karton z rolkami po papierze toaletowym

zabawki dla psa diy

Rolki po papierze w kolejnej odsłonie. Potrzebujecie średniej wielkości kartonu i tylu rolek, żeby stojąc pionowo całkowicie wypełniły jego przestrzeń. Na dno pudełka wysypcie smakołyki. Psiak może wyjadać smaki spomiędzy rolek lub pomóc sobie, wyciągając najpierw rolki z kartonu.

Ułatwienie: Zaserwujcie psu sam karton ze smaczkami na dnie i dodawajcie stopniowo rolki.

Utrudnienie: Powtykajcie w rolki zwinięte kurki papieru i/lub przykryjcie czymś całe pudełko.

Wytłoczki po jajkach

zabawki dla psa diy

O ile nie jesteście weganami, prawdopodobnie miewacie w domu wytłoczki po jajkach. Wystarczy wsypać do wgłębień smaczki lub suchą karmę i zamknąć wieczko. Jeśli karmicie surowym lub gotowanym mięsem to jak najbardziej możecie nim wypełnić zabawkę, tylko będzie ona jednorazowa.

Ułatwienie: Zostawcie wieczko otwarte – wytłoczka zadziała po prostu jak miska spowalniająca jedzenie.

Utrudnienie: Po wsypaniu karmy w każde wgłębienie wsadźcie zmiętą kulkę papieru lub gazety i dopiero zamknijcie wieczko. Możecie też obkleić całe opakowanie taśmą klejącą i/lub wsadzić je do większego kartonika.

Dla wegan: Jeśli Wasz pies nie ma tendencji do zjadania lub gryzienia plastiku, użyjcie tacki do pieczenia babeczek. W zależności od stopnia trudności, możecie ją czymś przykryć i powkładać kulki papieru (lub piłeczki!) we wgłębienia.

Karton w kartonie, który jest… w kartonie

Po prostu napełniacie kartonik suchymi smakołykami i zamykacie go. Nadają się puste kartoniki po lekach, kosmetykach niewielkich przesyłkach, suchych produktach spożywczych, herbatach… Lista jest długa. Większość psiaków ma bardzo dużą satysfakcję z rozszarpywania i rozrywania takich kartonów, zwłaszcza, że jest to czynność domykająca łańcuch łowiecki. Kiedy Wasz psiak nabierze w prawy, zyskacie ponadto niezastąpionego otwieracza paczek!

Ułatwienie: Pozostawcie kartonik otwarty. Wybierzcie pudełko, które jest na tyle duże, żeby psiak nie miał problemów z wyjedzeniem smakołyków.

Utrudnienie: Możliwości tutaj są niemalże nieograniczone. Można zakleić kartonik taśmą klejącą, włożyć go w inny kartonik, który włożycie w kolejny kartonik i tak dalej… Pomiędzy poszczególne pudełka, możecie wsypywać smaczki, żeby psiak się nie zniechęcił. Można też wypchać kartonik zmiętym papierem.

Combo box, czyli pudełko pełne różności

Na koniec proponuję połączyć wszystkie opisane powyżej zabawki w jedną wielką. Po prostu włóżcie je do sporego kartonu, który je wszystkie pomieści i z satysfakcją patrzcie, jak Wasz psiak rozprawia się z taką kumulacją 🙂

Ułatwienie: Zrezygnujcie z kartonu i rozłóżcie zabawki na podłodze jako plac zabaw.

Utrudnienie: Tutaj ogranicza Was tylko wyobraźnia – możecie zamknąć karton lub nakryć go np. ręcznikiem.


Mam nadzieję, że tym niedługim tekstem zainspirowałam Was nieco do tworzenia samodzielnie zabawek na smakołyki. Najlepsze w zabawkach DIY jest to, że nic nas nie ogranicza w wymyślaniu własnych wariantów, a Internet, zwłaszcza anglojęzyczny, jest pełen przeróżnych pomysłów, które możemy modyfikować na własne potrzeby. Podzielcie się swoimi doświadczeniami – bardzo chętnie przeczytam, jakie są Wasze pomysły na zabawki dla psów, które możemy wykonać samodzielnie 🙂

Powiązane wpisy
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aria
Aria
1 rok temu

Super propozycje, z każdej z tych rzeczy już robiłam zabawki, ale trochę inaczej. W przypadku mojego bardzo niedelikatne go psa wszystkie takie zabawki są jednorazowe, ale przynajmniej przydają się do czegoś przed wyrzuceniem. Na odstresowanie wspaniałe 🙂 czytałam jak kilka comboboxow bardzo pomogło pewnemu pieskowi w sylwestra. Zamiast wielkiego stresu była zabawa

Copy link
Powered by Social Snap